Ziua revanşei pentru Lucescu. "În viaţă totul se echilibrează!"

Mircea Lucescu

Şahtior Doneţk, echipa antrenată de Mircea Lucescu, joacă astăzi prima manşă din semifinalele Ligii Europa. De la ora 22.05, ucrainenii întâlnesc pe teren propriu, la Lvov, echipa spaniolă FC Sevilla.

Cu o zi înaintea meciului, Mircea Lucescu şi-a amintit de un episod neplăcut petrecut în urmă cu nouă ani, tot împotriva formaţiei din Sevilla. În optimile de finală ale Cupei UEFA, sezonul 2006/2007, Şahtior a fost la un pas de calificare, andaluzii trimiţând returul în prelungiri cu un gol marcat de portarul Palop, în ultimele secunde! În cele din urmă, după un dublu 2-2, ibericii au marcat golul calificării în prelungiri.

"Le-am arătat jucătorilor clipuri cu cele două meciuri din 2007, în Cupa UEFA. Mai erau 10 secunde şi ne calificam! Cred că ei au avut un mare noroc atunci. Sper ca norocul lor de atunci să treacă la noi de data asta. Toate lucrurile în viaţă se echilibrează la un moment dat", a declarat Mircea Lucescu.