Zeii, muritori de rând

Griezman a marcat ambele goluri ale lui AtleticoFoto: AP

Meciurile Barcelonei începuseră să plictisească, nu neapărat prin joc, cât prin rezultatele previzibile. Totul la catalani părea o hârjoneală cu final aşteptat, doar că în fotbal se mai întâmplă şi miracole. Atletico Madrid este echipa care le face cel mai des.

Trupa lui Diego Simeone este una dintre cele mai greu de bătut din lume, argentinianul ducând jocul de uzură şi pe contre la rang de artă. Fără să aibă nume mari în lot, Atletico compensează prin organizare, sacrificiu şi cinism, ingrediente care înnebunesc orice adversar, inclusiv pe magica Barcelona. După ce au câştigat cu 2-1 turul de pe Camp Nou, cu glonţ trecându-le şi atunci pe la ureche pentru că madrilenii au condus cu 1-0 şi au căzut abia după ce au rămas în 10 oameni, Messi şi compania păreau calificaţi. Sigur, o victorie la limită, fără gol primit, era suficient pentru Atletico, dar nimeni nu-şi putea imagina că trioul MSN nu va reuşi să înscrie. Griezman, francezul care ne va face zile fripte în deschiderea Euro 2016, a înscris însă primul şi a dat şah Barcelonei. Trupa lui Luis Enrique a confiscat apoi balonul, dar în ciuda câtorva ocazii mari, n-a reuşit să înscrie. Cu două minute înainte de final, Iniesta a comis henţ în careu şi Griezman a realizat dubla. Barcelona a cerut pe bună dreptate un penalty în prelungiri, dar arbitrul italian Rizzoli a refuzat-o, iar Atletico aruncă în aer toate calculele hârtiei. Azi, la Nyon, Real, City, Atletico şi Bayern vor fi încrucişate aleatoriu în semifinale.