UPDATE / Steaua, calificare cu emoţii în turul trei preliminar al Ligii!

Alex ChipciuFoto: Afp

Steaua joacă în această seară pe Arena Naţională, începând cu ora 20.30, meciul retur cu campioana Norvegiei, Stromsgodset, contând pentru turul doi preliminar al Ligii Campionilor. Steaua are avantajul victoriei din tur, 1-0.

Întâlnirea are caracter decisiv pentru Steaua. Echipa care va fi eliminată va părăsi de tot actualul sezon al cupelor europene, fără şansa de a mai juca în preliminariile Ligii Europa.

UPDATE / Steaua - Stromsgodset 2-0 (FINAL). Steliştii s-au calificat în turul trei preliminar, dar au trecut prin mari emoţii contra norvegienilor.

UPDATE / Steaua - Stromsgodset 2-0 (Minutul 84). Descătuşată, Steaua reuşeşte şi golul doi. O acţiune iniţiată de Chipciu a fost finalizată de Stanciu tot cu poarta goală în faţă.

UPDATE / Steaua - Stromsgodset 1-0 (Minutul 73). Gooooool Steaua!!!!! Tănase scapă de un adversar, centrează în faţa porţii, de unde Râpă reia nestingherit în plasă.

UPDATE / Steaua - Stromsgodset 0-0. Meciul s-a încins, ambele echipe trecându-şi în cont ocazii uriaşe. Mai întâi Kastrati a şutat la o palmă de bară, după care Râpă nu găseşte spaţiul porţii din poziţie ideală.

UPDATE / Steaua - Stromsgodset 0-0. Repriza secundă începe cu o intervenţie senzaţională a lituanianului Arlauskis, care scoate de lângă bară un şut bine plasat de Kastrati.

UPDATE / Steaua - Stromsgodset 0-0 (pauză). Prima ocazie clară de gol a Stelei a venit în minutul 39. Centrarea lui Tănase de pe flancul stâng a fost reluată cu capul de Chipciu, însă portarul ghanez Kwarasey a fost atent şi a respins. O primă repriză sub aşteptări făcută de Steaua.

UPDATE / Steaua - Stromsgodset 0-0. Norvegienii au prima ocazie importantă a meciului, Varela intervenind salvator în faţa unui atacant advers. Steaua răspunde cu un şut periculos al lui Latovlevici.

UPDATE / Steaua - Stromsgodset 0-0. Meciul a început cu aproximativ 25.000 de fani ai Stelei în tribunele Arenei Naţionale.

UPDATE / Dacă Steaua se va califica, atunci se va întâlni în turul trei preliminar (penultimul) cu campioana Kazahstanului, FK Aktobe. Kazahii au trecut de Dinamo Tbilisi (Georgia) după două victorii, 1-0 în deplasare şi 3-0 în returul disputat astăzi pe teren propriu.

UPDATE / Costel Gâlcă le-a rezervat o surpriză norvegienilor. Eroul meciului tur de la Drammen, Gabi Iancu, va fi doar rezervă. Iată primul 11 al Stelei: Arlauskis - Râpă, Szukala, Varela, Latovlevici - Prepeliţă, Filip - Popa, Sânmărtean, Tănase - Chipciu.