Umilinţă mincinoasă. Steaua a făcut scorul serii datorită arbitrului şi norocului chior

Această fază a fost decisivă în ce a urmat. Keşeru trebuia să primească galben pentru simulare, dar arbitrul a acordat penalty şi l-a eliminat pe portarul danez

Pare cretin să rişti un asemenea verdict, la un asemenea scor, mai ales pentru cine n-a văzut meciul. Autorul îşi asumă însă tot ce scrie. Roş-albaştrii n-au mai beneficiat de mult timp de o combinaţie atât de fericită de noroc chior şi ajutor din partea omului cu fluierul.

Prima dată a fost umărul pus de arbitru, în chiar startul meciului. Un danez a scăpat singur spre poarta Stelei, dar Varela l-a luat cu fulgi cu tot şi merita cartonaş roşu pentru fault din poziţie de ultim apărător. Centralul rus, Vladislav Bezborodov, a închis însă ochii şi a lăsat jocul să meargă. Apoi, s-a implicat Fortuna.

În prima jumătate de oră a fost haos la poarta lui Arlauskis, care a apărat de cel puţin patru ori din poziţie de singur cu un jucător al lui Aalborg. Astfel, nu se supăra nimeni dacă la pauză danezii conduceau la câteva goluri diferenţă, dar a fost doar 0-0.

Sânmărtean a deschis scorul în minutul 51, nu înainte însă ca danezii să mai rateze două ocazii rarisime. Apoi, rusul cu fluierul şi-a mai dat o dată în petic.În loc să-i arate galben pentru simulare lui Keşeru, a acordat penalty pentru Steaua şi l-a eliminat pe portarul danez.

Rusescu a înscris, la redebut şi meciul s-a terminat. Nordicii au căzut total şi au jucat la mişto, luând până la urmă şase, trei de la Keşeru, care a reuşit în 11 minute cel mai rapid hatt-trick din istoria competiţiei, şi încă unul de la „Ruse”. Şi nici măcar n-au fost fani pe stadion ca să le vadă.

Putea să se încheie însă şi 14-0, impresia nu se şterge. Fotbalul e simplu când totul e de partea ta.