Tătăruşanu, lovit la cap, ratează meciul României cu Muntenegru

CIprian TătăruşanuFoto: Guliver/Getty Images

Portarul Ciprian Tătăruşanu a fost transportat la spital, duminică seară, după ce a fost lovit la cap de un adversar în timpul meciului dintre Fiorentina şi Chievo, scor 1-0, din etapa a doua a campionatului Italiei.

Tătăruşanu a fost lovit cu genunchiul în cap de Meggiorini în minutul 30 al partidei. Portarul a încercat să continue jocul, dar după zece minute, vizibil ameţit, a cerut să fie înlocuit şi a fost transportat la spital pentru investigaţii.

Ciprian Tătăruşanu făcea parte din lotul convocat de selecţionerul Christoph Daum pentru meciul cu Muntenegru, din preliminariile Cupei Mondiale, dar a anunţat că nu mai poate veni.

Medicii i-au interzis să mai zboare cu avionul şi i-au recomandat cinci zile de repaos total.

Acum, Florin Niţă ar putea completa lotul naţionalei, dar Silviu Lung jr. va fi titular în meciul cu Muntenegru, de pe 4 septembrie.