Steaua a învins Viitorul şi s-a calificat în semifinalele Cupei!

Nicuşor Stanciu a calificat Steaua în semifinalele CupeiFoto Click!

Steaua a câştigat la Ovidiu meciul cu Viitorul, 1-0, şi se alătură celor de la Dinamo, CFR şi ASA în penultimul act al Cupei României.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Niucşor Stanciu, în minutul 48, cu un şut cu latul din 10 metri, după o centrare din partea dreaptă a lui Râpă. Stanciu a mai marcat o dată, dar reuşita a fost anulată din cauza unui ofsaid: în minutul 67, Hamroun a centrat în faţa porţii, de unde Tade a prelungit pentru Stanciu, care a înscris, dar colegul său francez nu s-ar fi aflat în poziţie regulamentară.

Iată echipele:

Viitorul: Rîmniceanu - Benzar, Boli, Mitrea, Cr. Ganea - Achim (Fl. Coman '74), I. Filip, R. Marin - Chiţu, I. Hagi (Cernat '64), Aganovici (Nicoliţă '64). Antrenor: Gheorghe Hagi.

Steaua: Niţă - Râpă, Varela, Toşca, Guilherme - Muniru (Breeveld '60), L. Filip - Ad. Popa (Enceanu '87), Stanciu, Hamroun (Tahar '84) - Tade. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Înainte de începerea meciului, Simona Halep, Horia Tecău şi Elizabeta Samara au fost premiaţi de Hagi, toţi trei primind câte un tricou al formaţiei Viitorul cu numărul 1 şi cu numele lor.

Simona Halep şi Elizabeta Samara au fost personal la această premiere, în timp ce Horia Tecău, aflat în pregătire în Statele Unite ale Americii, a fost reprezentat de tatăl său.