Steaua e aproape de eliminarea din Europa

Stealiştii au pierdut chiar dacă au avut 18 şuturi pe poarta danezilorFoto Mediafax

După 0-6 la Bucureşti, danezii şi-au luat revanşa la limită.

Steaua nu trebuia să piardă la Aalborg pentru a rămâne pe locul doi în grupă cu o etapă înainte de final. Norocul din turul cu danezii s-a transformat în ghinion şi pentru calificare e nevoie acum de un joc favorabil al rezultatelor.

Meciul din Danemarca a fost la fel de disputat ca cel de pe Arena Naţională, doar cu un alt deznodământ. Absenţele din trupa lui Costel Gâlcă s-au văzut şi totul a ieşit prost pentru Steaua. Prima repriză a curs pe un ritm bun, cu ocazii de ambele părţi, faze de poartă şi goluri anulate, dar s-a încheiat 0-0. Fiecare echipă a intrat după pauză cu partitura clară şi bine învăţată. Nordicii ştiau că trebuie să câştige pentru a spera la primăvara europeană, iar Steaua trebuia să-i prindă pe contraatac pentru a le rupe coloana. Şi putea s-o facă doar că Tănase a fost cap de linie la orice minge, Sânmărtean a gâdilat inutil fiecare balon, iar Keşeru n-a mai fost în zi de gol, ci de ratări. Astfel, gaura lăsată în apărare de suspendarea lui Szukala s-a văzut tocmai în minutul 72, când Enevoldsen a scăpat singur cu Arlauskis şi l-a executat pe portarul lituanian al românilor. Acesta a mai făcut apoi o minune salvând o minge a danezilor pe care scria 2-0, doar că ai lui n-au reuşit s-o răzbune. Keşeru a semnat la ultima fază a meciului cea mai mare ocazie a partidei, a opta a lui, singur din şase metri trimiţând cu capul pe lângă poarta goală. În aceste condiţii, Steaua se vede în mijlocul unei drame şi cu calificarea nemaidepinzând de ea. Asta pentru că dacă Aalborg bate pe 11 decembrie la Rio Ave, Tănase şi compania nu mai au nicio şansă, orice ar face în meciul cu Dinamo Kiev. Dacă Steaua câştigă însă cu ucrainenii, care vor veni la Bucureşti din postura de echipă deja calificată, iar Aalborg nu câştigă în Portugalia, românii vor merge la mustaţă mai departe.