Seară neagră pentru Moţi în Liga Campionilor. A ratat penalty cu PSG

Românul n-a fost inspirat la scorul de 2-1, când putea egala din lovitură de la 11 metri. Francezii au câştigat până la urmă cu 3-1Foto Click!

În lipsă de altceva ne uităm la meciurile lui Ludogoreţ Razgrad din Liga Campionilor ca la o echipă românească. Bulgarii au avut aseară doi români în teren la şocul cu Paris Saint Germain, dar din păcate n-a ieşit deloc bine. Francezii au câştigat cu 3-1, iar jucătorul nostru a fost erou negativ.

Cosmin Moţi, titular în apărarea lui Ludogoreţ, a fost total depăşit de evenimente în faţa lui Cavani şi Di Maria. Meciul a fost o dramă în patru acte. Mai întâi bulgarii au deschis scorul direct din lovitură liberă, prin Natanael, fundaşul stânga. Apoi, Matuidi şi Cavani au întors până în minutul 56, dar 3 minute mai târziu a venit şansa egalării. Motta a făcut un penalty ciudat, faultându-l cu capul pe un jucător advers, iar Moţi şi-a luat responsabilitatea execuţiei. Din păcate a demonstrat că nu e executant pur sânge! Românul nu a ridicat privirea de la mige şi n-a observat că Areola s-a culcat de mult în colţul unde avea el să bată. Francezul a parat uşor, iar de aici lucrurile s-au rupt. Cavani a mai marcat o dată, de lîngă acelaşi Moţi, stabilind scorul final. Keşeru, intrat pe final, n-a putut să aducă vreun plus, iar Ludogoreţ rămâne cu un singur punct după două meciuri.

Rezultatele serii de marţi, 28 septembrie, în Liga Campionilor

Moţi nu trebuie însă să dispere! Penalty-ul ratat de el cu PSG a fost al treilea al serii. Olandezul lui PSV, Propper, n-a găsit nici el ţinta în deplasarea de la Rostov, încheiată 2-2, iar Griezman a trimis în transversala lui Neuer, dar Atletico - Bayern s-a încheiat totuşi 1-0.