Ronaldo, la cota 100! Record incredibil al portughezului

Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo a scris o nouă pagină de istorie în fotbal, devenind miercuri seară primul jucător care atinge cifra de 100 de goluri marcate în competiţiile continentale.

Starul lui Real Madrid a atins această bornă fabuloasă în meciul câştigat (2-1) cu Bayern Munchen, în manşa tur a sferturilor de finală din Liga Campionilor. Bavarezii au condus cu 1-0 şi au ratat un penalty, însă Ronaldo a întors soarta meciului cu două reuşite în repriza secundă.

Din cele 100 de goluri marcate de Cristiano în cupele europene, 98 au fost în Liga Campionilor şi alte două în Supercupa Europei. De asemenea, statistica spune că lusitanul a punctat de 84 de ori pentru Real Madrid şi de 16 ori pentru Manchester United.

Înscrie-te în StarManager, fă-ți echipă și antrenează stelele fotbalului european din Liga Campionilor. Poți câștiga premii de etapă sau unul din marile premii puse în joc la finalul competiției!