Ronaldo i-a adus victoria lui Real Madrid în El Clasico

Cristiano Ronaldo a adus victoria lui Real Madrid pe stadionul Camp NouFoto: Getty

După patru ani de secetă pe Camp Nou, Real Madrid s-a impus în derby-ul cu eterna sa rivală, FC Barcelona. Salvatorul partidei care se îndrepta spre un final egal a fost Cristiano Ronaldo.

98.000 de fani ai fotbalului spanuiol i-au închinat un moment emoționant legendei Johan Cruyff, în seara despărțirii. O coregrafie impresionantă a pus în centru tricoul cu numărul 14, format din cartonașe. Din păcate, momentele premergătoare meciului nu au ajutat trupa lui Luis Enrique, care a trebui să se recunoască înfrântă la finalul celor 90 de minute de joc.

Prima repriză a fost marcată de câteva momente de spectacol, dar golul a venit de abia în minutul 56, când Pique l-a păcălit pe Pepe, iar lovitura sa de cap a deschis scorul și începutul fiestei pe Camp Nou.

Avansul catalanilor a ținut doar 6 minute, căci Benzema, mânat de pe margine de Zinedine Zidane, la primul El Clasico din postura de tehnician, a dus scorul la 1-1.

Cristiano Ronaldo s-a răzbunat pentru un gol anulat în minutul 80 al lui Bale, și, în minutul 85 a marcat decisiv. 2-1 pentru Real Madrid în seara în care Barcelona s-a despărțit de legenda sa, Johan Cruyff.