Românii au luat aurul acasă la Neymar

Compatrioţii noştri au câştigat cel mai tare turneu de fotbal «5 la 5», organizat în Brazilia de atacantul Barcelonei

Dacă la fotbalul în 11 n-o ducem foarte bine, la miuţe suntem campioni mondiali. Nimeni altul decât brazilianul Neymar a recunoscut supremaţia României la fotbalul de stradă, în cadrul unei competiţii gigantice, la care au participat formaţii din 53 de ţări. S-a jucat pe teren redus, „5 la 5”, ţara noastră fiind reprezentată de TAO United din Cluj-Napoca.

Sub patronajul starului sud-american (competiţia s-a chemat Neymar Jr’s Five), românii au mers până la capăt şi au luat trofeul chiar din mâinile lui Neymar, aflat în vacanţă în ţara natală. Campionii de la TAO United s-au calificat dintr-o grupă dificilă, în care au suferit două eşecuri, cu Grecia şi Brazilia, însă au defilat ulterior. În fazele eliminatorii, românii au trecut, pe rând, de Iordania, Italia, Kosovo şi Suedia, pentru ca în marea finală să se impună în faţa Angliei, cu un gol de aur marcat în prelungiri.

După finală, TAO United a fost provocată la un meci demonstrativ chiar de către Neymar, care i-a avut printre colegi pe Gabriel Jesus de la Manchester City şi pe fostul internaţional francez Djibril Cisse. Clujenii au fost aproape de o nouă victorie de senzaţie, conducând cu 2-0, dar Neymar şi compania au întors scorul în favoarea lor (3-2) în ultimele minute. „Am văzut că au stofă de campioni”, a spus vedeta Barcelonei des-pre românii noştri.