Revoluţia piticilor în fotbalul european

Clayton Failla  a adus un punct  Maltei în BulgariaFOTO: AP
Clayton Failla a adus un punct Maltei în BulgariaFOTO: AP

Expresia “nu există echipe mici în fotbal” a fost verificată! Cele patru formaţii ce aliniază fotbalişti fără pretenţii nu au putut fi învinse de adversari redutabili.

Malta, remiză în Bulgaria. Rezultatul, 1-1, înregistrat pe terenul bulgarilor a însemnat primul punct al maltezilor în aceste preliminarii. Clayton Failla a adus egalarea, din penalty (minutul 49) şi a închis tabela cu noroc.

Liechtenstein a învins Moldova. După zece ani, Liechtenstein s-a impus într-un joc din deplasare şi totodată a reuşit prima victorie într-o partidă oficială din ultimii 13 ani. Moldova a fost victima, 0-1.

San Marino, egal cu Estonia. Trupa din San Marino a reuşit o remiză cu Estonia, 0-0. Punctul obţinut a fost primul într-o campanie de calificare la un CE. În ultimii 24 de ani micuţa echipă mai realizase alte două puncte, ambele în meciurile din preliminarii CM.

Grecia, umilită de Feroe. În grupa F, din care face parte şi România, cei din Insulele Feroe i-au învins cu 1-0 pe greci. Golul a fost marcat de Joan Edmundsson, iar rezultatul a dus la demisia selecţionerului Ranieri. Feroezii au înregistrat primul succes în deplasare după o pauză de 13 ani.