Realul e de neoprit! A umilit Barcelona şi a pus mâna pe al patrulea trofeu din cinci posibile

Real Madrid a cucerit anul acesta Liga Campionilor, Supercupa Europei, titlul şi Supercupa în SpaniaFoto: GettyImages

Barcelona a dominat mulţi ani fotbalul european, dar şi pe cel din Spania, însă perioada de graţie a catalanilor pare că s-a sfârşit.

Messi a obosit, Neymar a plecat, apărarea e varză, iar noul antrenor, Ernesto Valverde, nu ştie de unde să apuce situaţia. În acest context, Realul lui Zidane a putut să se desfăşoare şi a rupt anul acesta! A câştigat la pas titlul cu numărul 33, Liga Campionilor cu numărul 12, Supercupa Europei şi, aseară, Supercupa Spaniei. I-a lipsit doar Cupa Regelui, Celta Vigo eliminând-o în această cmopetiţie încă din sferturi. În rest, spectacol total pe Bernabeu, ca şi aseară, când după 3-1 pe Camp Nou, Ramos şi compania au măturat pe jos cu trupa blaugrana. Asensio a deschis scorul în minutul 4, iar Benzema a făcut 2-0 până la pauză, rezolvând partida. Se pare că ne-am făcut rost de o nouă dominatoare a Europei! Şi e tot din Spania!