Răzvan Marin a spart gheaţa în Belgia

Marin a marcat  din careu
Marin a marcat din careu

Transferat la Standard de la Viitorul la începutul acestui an, Răzvan Marin a reuşit să-şi câştige imediat un loc de titular la gruparea din Liege. Ceea ce îi lipsea mijlocaşului român de 20 de ani era un gol eliberator, care să-i aducă şi mai multă încredere în forţele proprii.

Sâmbătă, la a 11-a prezenţă în tricoul celor de la Standard Liege, Marin a găsit, în sfârşit, drumul spre poartă. În egalul (2-2) de acasă cu Sint-Truiden din play-off-ul pentru Liga Europa, fiul fostului fotbalist Petre Marin a punctat pentru 2-1, în minutul 69. N-a fost o execuţie spectaculoasă, aşa cum ne obişnuise Răzvan în Liga I, însă acest aspect contează mai puţin.

Astfel, Marin a reluat din apropierea porţii o minge bâlbâită de apărarea adversă, aducându-şi echipa în avantaj pe tabelă. Din păcate pentru jucătorul nostru şi pentru Standard, oaspeţii au egalat în prelungirile partidei, luând un punct de aur în lupta pentru calificarea în Liga Europa.