Olanda a cucerit bronzul la Mondialele de fotbal

Olandezii au cucerit a doua medalie consecutiva la MondialeFOTO: Reuters

Cel mai trist meci de la Mondial, cel al învinselor din semifinale, s-a încheiat cu victoria Olandei, așa cum era de așteptat. ”Portocala” s-a impus cu scorul de 3-0.

Europenii lui Robben au profitat din plin de degringolada care stăpânește lotul Braziliei după catastrofa din meciul cu Germania, și au deschis scorul rapid, chiar în minutul 3. Atunci, Van Persie a transformat cu precizie penalty-ul acordat de arbitru la un fault făcut de Thiago Silva. În continuare, tot olandezii s-au aflat la cârma jocului, astfel că golul lui Blind din minutul 17 a venit la fel de firesc ca trenul în gară. Jocul a continuat apoi cu atacuri și de o parte și de cealaltă, dar de înscris au marcat tot europenii, în primul minut de prelungiri. Wijnaldum a trimis din prima, la colțul scurt, stabilind scorul final: 3-0 pentru Olanda, care cucerește medaliile de bronz. Brazilia a încheiat în fluierăturile stadionului cea mai dezastruoasă săptămână din istorie, în care în două meciuri a încasat 10 goluri, marcând doar unul.