Numele le dă putere în fotbal

Robert Lewandowski este şi golgheterul la zi al sezonului din Liga Campionilor cu şase goluri înscrise în cele cinci meciuri din grupăFoto: Getty Images

Lewandowski a fost numele care a stat pe buzele tuturor iubitorilor fotbalului în această săptămână. Şi asta după ce starul polonez al celor de la Bayern Munchen a reuşit să marcheze de cinci ori în doar 9 minute în meciul din Bundesliga, contra lui Wolfsburg, terminat 5-1.

Robert Lewandowski a intrat în istoria fotbalului după ce s-a distrat pe teren cu apărătorii de la Wolfsburg. Introdus după pauză de antrenorul Pepp Guardiola, atacantul polonez a înscris cinci goluri şi a închis tabela la un neverosimil 5-1.

Se pare că numele Lewandowski este la putere în aceste zile, pentru că un alt sportiv cu acelaşi nume a făcut ”victime”. Este vorba de o fotbalistă, Anja Lewandowski, care evoluează la SV Musbach II, în campionatul Germaniei. Anja a reuşit o adevărată performanţă într-un meci din Cupă la fotbal feminin. Jucătoarea a înscris de patru ori în mai puţin de 20 de minute, calificând echipa sa în fazele superioare ale competiţiei. Interesant este că blondina este mare fan al celor de la Bayern Munchen şi, mai mult decât atât, l-a cunoscut personal pe Robert, în perioada în care acesta juca la Lech Poznan.