Nenorociţi de fotbal

Etapele care s-au scurt în weekend în campionatele din Europa au fost marcate de două accidentări groaznice. Una în Anglia, alta în Germania.

Meciul dintre Hull City şi Arsenal, scor final 1-3, s-a lăsat cu urmări pentru mijlocaşul gazdelor David Meyler, în timp ce Soto, de la Mainz, abia va mai putea merge. Meyler a intrat pe teren în repriza a doua a meciului cu londonezii, dar în minutul 68 a fost lovit, fără intenţie, de Koscielny cu gheata în faţă. A primit îngrijiri medicale câteva minute şi a continuat meciul, deşi abia putea ţine ochiul drept deschis.

Faza cea mai dureroasă s-a petrecut în Germania, la meciul Mainz – Hamburger, 1-2. În minutul 30, mijlocaşul gazdelor, columbianul Elkin Soto, a vrut să degajeze, dar Van der Vaart i-a suflat mingea şi columbianul  a şutat cu toată puterea între picioarele adversarului. Genunchiul stâng i s-a dat peste cap şi pe lângă alte afecţiuni, meniscul i-a fost smuls din capsulă. Medicii au trecut apoi la “inventarul” lezunilor, iar lista e incredibilă: subluxaţie, articulaţie complet dislocată, ligament încrucişat anterior şi ligament colateral medial rupte, menisc smuls din capsulă!

Acesta este momentul îngrozitor în care genunchiul lui Soto s-a „pulverizat”, după contactul cu piciorul lui Van der VaartFoto: ran.de

“Genunchiul nu mai era acolo! Ca şi cum n-ar fi existat. Aşa ceva n-am mai văzut!”, a declarat, îngrozit, după meci managerul lui Mainz, Christian Heidel. Din păcate, cariera jucătorului sud-american de 34 de ani este ca şi încheiată după o asemenea accidentare.