Naţionala de tineret a României vrea la Euro 2017. Calculele calificării

Naţionala de tineret a României

Naţionala de tineret a României, antrenată de Cristian Dulca, a câştigat ieri (2-1) meciul jucat la Mediaş cu Ţara Galilor şi a urcat pe locul doi în grupa preliminară pentru Campionatul European din 2017, organizat de Polonia.

Pentru tricolori au marcat Hodorogea şi Alexandru Ioniţă II, galezii înscriind golul de onoare în minutele de prelungire.

Echipa folosită de România: Cojocaru - Hodorogea, Miron, Ţîru, Olteanu - Popescu, Marin - Rotariu (Ivan 77'), Ioniţă II (Fl. Tănase 71' (Păun 85')), Bumba - Puşcaş

Victoria contra Ţării Galilor a fost vitală pentru naţionala noastră în tentativa de a se clasa pe primul loc în grupă, singura poziţie care duce direct la Euro 2017. În acest moment, marea favorită la calificare este Danemarca, nordicii având trei puncte peste noi şi un meci mai puţin. Danezii şi românii se vor întâlni însă în meci direct la 6 septembrie, partidă în care echipa noastră nu are decât varianta victoriei.