Mutu nu mai are loc nici în India

Mutu nu a mai ieşit  transpirat de pe  teren de două etape
Mutu nu a mai ieşit transpirat de pe teren de două etape

«Briliantul» a stat pe tuşă în meciul de ieri FC Pune - Goa, 1-1. Până acum, din şapte etape, a bifat doar 118 minute.

Adi Mutu a fost adus la FC Pune ca jucătorul-vedetă, dar până acum mai mult a lustruit banca de rezerve. Totuşi, românul visează la primul titlu din carieră şi să joace alături de „tricolori” la EURO. Atacantul de 36 de ani a avut parte de o prezentare „faraonică” în India şi era de aşteptat să fie o maşină de goluri. Totuşi, până acum nu şi-a trecut numele pe tabelă, chiar dacă s-au scurs şapte etape din campionat. La start, în jocul cu Mumbai City, a evoluat 29 de minute, după care a activat ca titular, dar a „dus” doar 61 de minute. A urmat runda a treia, în care nu a jucat deloc, iar cu Atletico de Kolkata a intrat pe teren în minutul 81. A venit duelul cu Chennaiyin şi a “semnat” alte 19 minute. A fost, de altfel, ultima sa apariţie pentru că meciul cu Kerala Blasters şi cel de ieri cu Goa, 1-1, le-a văzut din nou de pe bancă. Un total de 118 minute şi un final trist de carieră pentru un fotbalist care făcea furori în Serie A şi e egalul lui Hagi la echipa naţională, ambii având câte 35 de reuşite. Oricum, el speră să obţină primul titlul din carieră şi ca Anghel Iordănescu să-l convoace pentru EURO, variante ce în prezent par nişte fantezii. Chiar dacă fotbalistic nu o duce bine deloc, financiar nu-şi face griji fiindcă indienii îi achită jumătate de milion de dolari pentru un sezon ce a început în octombrie şi se termină în decembrie.