Mutu, de la extaz la agonie!

Europa League

După remiza obţinută miercuri de Steaua cu Aktobe în Liga Campionilor, Astra Giurgiu, CFR Cluj şi Petrolul Ploieşti joacă în această seară prima manşă din turul trei preliminar al Ligii Europa.

Iată programul meciurilor:Ora 19.00 Astra Giurgiu - Slovan Liberec (Cehia)Ora 20.00 Dinamo Minsk (Belarus) - CFR ClujOra 21.00 Petrolul Ploieşti - Viktoria Plzen (Cehia)

Petrolul - Plzen 1-1 (FINAL) În contextul accidentării lui Albin, Adi Mutu a intrat pe teren în partea secundă, în fluierăturile unor suporteri care i-au taxat astfel ultimele evenimente din viaţa privată. Mutu le-a dat o palmă tuturor, reuşind să deschidă scorul cu  un sfert de oră înainte de final. Ploieştenii n-au putut să se bucure însă de o victorie pentru că cehii au egalat (1-1) în primul minut de prelungire, prin Kolar. Returul din Cehia se anunţă incendiar.

UPDATE Petrolul - Plzen 0-0 (pauză). Ploieştenii n-au reuşit deocamdată să se desprindă pe tabela de marcaj.

UPDATE Dinamo Minsk - CFR Cluj 1-0 (FINAL). Clujenii au pierdut meritat prima manşă a "dublei" cu Dinamo Minsk.

UPDATE Petrolul - Plzen 0-0. Meciul de la Ploieşti a debutat într-un ritm alert, cu acţiuni periculoase la ambele porţi.

UPDATE Dinamo Minsk - CFR Cluj 1-0 (Min. 54). Conform cursului jocului, bieloruşii reuşesc deschiderea scorului, prin Adamovic.

UPDATE Dinamo Minsk - CFR Cluj 0-0 (pauză). Partida din Belarus a fost dominată clar în prima repriză de gazde, eroul clujenilor fiind portarul Felgueiras.

UPDATE Astra - Liberec 3-0 (FINAL). CU trei goluri semnate de Fatai, giurgiuvenii sunt ca şi calificaţi în turul trei preliminar.

UPDATE Astra - Liberec 3-0 (Min.81). "Triplă" Fatai! Nigerianul i-a demolat de unul singur pe cehi. După al treilea gol, nigerianul a fost schimbat în uralele asistenţei.

UPDATE Astra - Liberec 2-0 (Min.74). Goooooool Astra! Din nou Fatai! Nigerianul semnează "dubla" cu o reuşită din interiorul careului, profitând de o deviere a unui fundaş ceh.

UPDATE Dinamo Minsk - CFR Cluj 0-0. Meciul din Belarus a început cu o bună ocazie de gol a gazdelor, salvată de Felgueiras.

UPDATE Petrolul - Plzen. Marea surpriză pregătită de Răzvan Lucescu este netitularizarea lui Adrian Mutu, lăsat pe banca de rezerve a ploieştenilor. Petrolul începe cu: Pecanha - Alcenat, Gerson, Geraldo, Fanchone - Hoban, De Lucas - Nepomuceno, Albin, Teixeira - Tamuz.

UPDATE Astra - Liberec 1-0 (pauză). Giurgiuvenii au dominat categoric prima parte a meciului cu Liberec. Pe lângă golul lui Fatai, Astra a mai avut câteva ozazii importante.

UPDATE Astra - Liberec 1-0 (Min.4). Debut de meci senzaţional pentru Astra, care deschide scorul prin atacantul Fatai. Nigerianul dorit de Victor Piţurcă la naţionala României a marcat după o acţiune personală de toată frumuseţea, în care a depăşit în dribling doi adversari şi a şutat imparabil.

UPDATE Dinamo Minsk - CFR Cluj.  În Belarus, antrenorul ardelenilor, Vasile Miriuţă, a optat pentru următorea formulă de start: Felgueiras - Susic, Larie, Rada, Camora - Sulley, Monroy - Deac, Negruţ, F. Costea - Tade.

UPDATE Astra - Liberec 0-0. A început meciul de la Giurgiu, singurul din cele trei ale echipelor româneşti care nu este televizat. Cu ocazia acestei întâlniri, Astra şi-a inaugurat o nouă peluză. În tribune s-au strâns aproximativ 5.000 de spectatori.

UPDATE Astra - Liberec. Daniel Isăilă, antrenorul giurgiuvenilor, a decis să trimită în teren următoarea echipă: Lung - Pliatsikas, Ben Youssef, Găman, Morais - Laban, Yahaya - Enache, Budescu, William Amorim - Fatai.