Moţi a speriat Parisul

Moţi i-a anihilat pe Cavani şi Di Maria la ParisFoto: Guliver/ GettyImages

Marile vedete din atacul echipei Paris Saint-Germain s-au lovit de un Cosmin Moţi impecabil. Echipa fostului dinamovist, Ludogoreţ, s-a calificat în primăvara Ligii Europa.

Primul meci cu PSG din grupele Ligii Campionilor a fost unul de coşmar pentru internaţionalul nostru, care a ratat un penalty, iar formaţia sa a cedat cu 1-3 pe teren propriu. Marţi seară, pe “Parc des Princes” din Paris, Cosmin Moţi şi Ludogoreţ şi-au luat revanşa. Rezultatul de egalitate (2-2), scos de francezi abia în prelungiri, a calificat campioana Bulgariei în 16-imile Ligii Europa, beneficiind şi de eşecul lui FC Basel cu Arsenal (1-4). În analiza confruntării PSG – Ludogoreţ, jurnaliştii de la L’Equipe l-au desemnat “omul meciului” pe fundaşul român Cosmin Moţi, imbatabil în duelurile cu Cavani, Di Maria şi ceilalţi jucători de top ai gazdelor. “Solid în jocul aerian şi extrem de concentrat, aşa cum a fost la superba intervenţie la Lucas. Şi-a menţinut ritmul până la final, cu eleganţă”, au fost doar câteva dintre laudele care l-au copleşit pe Moţi. “Când joci împotriva unora dintre cei mai buni din lume, te concentrezi mai bine. E păcat că am pierdut victoria în ultimele minute, dar până la urmă e importantă calificarea în Europa League”, a declarat stoperul lui Ludogoreţ. Claudiu Keşeru, celălalt român din lotul echipei bulgare, a evoluat doar în ultimul minut al meciului de la Paris.