Moţi şi Keşeru, eroii lui Ludogoreţ

Keşeru a închis  tabela la 2-2 în  turul bulgarilor cu  Partizan Belgrad
Keşeru a închis tabela la 2-2 în turul bulgarilor cu Partizan Belgrad

Stanciu şi compania n-au fost singurii români implicaţi marţi seara în preliminariile Ligii Campionilor, câţiva conaţionali atacând grupele acestei competiţii cu echipe din străinătate. Şi nu s-au descurcat deloc rău.

Cel mai bine le-a ieşit însă „emigranţilor” de la Ludogoreţ Razgrad, care au disputat un meci foarte spectaculos cu sârbii de la Partizan Belgrad. Doar Cosmin Moţi a fost titular, în centrul apărării, Claudiu Keşeru şi Andrei Prepeliţă rămânând pe bancă. Bulgarii au deschis scorul cu două minute înainte de pauză, când Moţi i-a pasat decisiv lui Cafu şi o ducea pe Ludogoreţ într-o poziţie foarte confortabilă. Bulgarii au intrat însă în a doua repriză cam pe călcâie, iar sârbii au întors la 2-1 în primele 20 de minute. Cu cuţitul la gât, Claudiu Keşeru, fostul vârf al Stelei, a fost atunci aruncat în luptă, în minutul 67 şi a egalat după doar 10 minute, din pasa aceluiaşi Moţi, transformat în servant de clasă la această partidă. Bulgarii au atacat victoria şi antrenorul Dermendzhiev a mutat ofensiv, uitându-l pe bancă pe Prepeliţă, deşi a încheiat jocul cu doar două schimbări efectuate. Nu s-a mai întâmplat însă nimic notabil, doar Moţi încasând un cartonaş galben în minutul 83. S-a încheiat 2-2, iar la returul de la Belgrad, sârbii au acum prima şansă.