Moţi, primul tricolor care l-a impresionat pe selecţionerul Daum

Românul n-a fost inspirat la scorul de 2-1, când putea egala din lovitură de la 11 metri. Francezii au câştigat până la urmă cu 3-1Foto Click!

Sub ochii proaspătului selecţioner al naţionalei, Christoph Daum, Cosmin Moţi a marcat unul dintre golurile cu care echipa sa, Ludogoreţ Razgrad, a trecut de Mladost Podgorica (2-0) în prima manşă din turul doi preliminar al Ligii Campionilor.

Moţi a deschis scorul din penalty, în minutul 13, cu o execuţie elegantă, pe mijlocul porţii. În plus, Moţi a fost impecabil în defensivă, mulţumindu-l astfel pe Daum, aflat în tribune.

În schimb, Claudiu Keşeru n-a fost folosit decât în ultimele 10 minute, în timp ce Andrei Prepeliţă a rămas pe banca de rezerve.

"Moţi a arătat multa responsabilitate, şi-a asumat penalty-ul şi a înscris. E foarte important să dai primul gol într-un meci de calificare. A făcut un joc bun, fără greşeli. Claudiu Keşeru a avut puţin timp la dispoziţie, dar şi el putea marca", a spus Christoph Daum.

"Am avut o scurtă conversaţie la final. Ne-a spus ce-şi doreşte el de la noi şi de la echipa naţională", a declarat Cosmin Moţi despre noul selecţioner al României.