"Minerii" lui Mircea Lucescu, mândria Europei de Est

Mircea Lucescu a sărbătorit alături de jucătorii săi

Şahtior Doneţk, echipa antrenorului român Mircea Lucescu, s-a calificat joi seară în sferturile de finală ale Ligii Europa, fiind singura formaţie din Europa de Est care a rămas în cursa pentru câştigarea unui trofeu european.

Ucrainenii au câştigat dubla confruntare cu belgienii de Anderlecht din optimile Ligii Europa, impunându-se atât pe teren propriu (3-1) cât şi în returul din Belgia (1-0).

"A fost un meci dificil, dar ne aşteptam. În prima repriză am avut controlul balonului şi nu le-am permis adversarilor să se apropie de poartă. În partea a doua ei au fost mai agresivi, însă noi am rămas disciplinaţi, iar intuiţia lui Eduardo ne-a adus golul victoriei. Cred că arbitrajul a fost unul bun, deşi uneori jocul a fost aspru. Nu mă interesează cu cine vom juca în faza următoare, la acest nivel nu există echipe slabe. Nu mâ gândesc la câştigarea Ligii Europa, o vom lua meci cu meci. Trebuie observat că Şahtior Doneţk este singura formaţie din Europa de Est aflată în acest moment în cupele europene", a spus Lucescu.

Tragerea la sorţi a sferturilor de finală va avea loc în cursul zilei de vineri.