Măţel, primul român în play-off

Dinamo Zagreb,  echipa lui Măţel,  a reuşit o calificare dramatică
Dinamo Zagreb, echipa lui Măţel, a reuşit o calificare dramatică

Fotbalul nostru accede atât de greu la masa bogaţilor, încât ne numărăm pe degete performerii care reuşesc asta cu alte echipe decât cele româneşti.

Marţi seara, unul de-al nostru a izbutit însă calificarea în play off-ul Ligii Campionilor, dar după ce meci! Alexandru Măţel, rezervă, după ce în tur jucase titular, a privit cum echipa lui, Dinamo Zagreb, trăieşte un film de acţiune la Molde. Campioana Norvegiei obţinuse un 1-1 în Croaţia şi avea prima şansă la calificare. Lucrurile păreau şi mai grave în minutul 8, când gazdele au primit penalty. Eduardo, fostul portar al Portugaliei, a apărat însă şi a salvat situaţia. Apoi, în doar cinci minute, croaţii au tranşat calificarea. Pjaca, Ademi şi Rog au înscris în minutele 17, 20 şi 22, iar zarurile păreau aruncate, în condiţiile în care gazdele trebuiau să marcheze de patru ori. Molde a redus însă din diferenţă până la pauză, iar drama a continuat. Norvegienii se puteau apropia la 2-3, dar „Îngerul păzitor”, Eduardo, a mai apărat un penalty, în prelungirile primei reprize. În minutul 52, Molde a înscris din a treia lovitură de la 11 metri primită în acest joc, iar în minutul 75 s-a făcut chiar 3-3. În ultimul sfert de oră, croaţii s-au luptat eroic şi s-au calificat datorită golurilor marcate în deplasare.