Marin, decisiv pentru Standard

Răzvan Marin a fost  pentru prima dată titular  la Standard LiegeFoto: AFP
Răzvan Marin a fost pentru prima dată titular la Standard LiegeFoto: AFP

Răzvan Marin a intrat din prima în echipa de bază a lui Standard Liege, fapt care confirmă inspiraţia transferului în „Benelux”. După cele 10 minute jucate la doar câteva zile distanţă de la sosirea în Belgia, mijlocaşul a fost titularizat la valoni în deplasarea de la Eupen.

Fostul jucător al Viitorului a avut nevoie de doar trei minute pentru a se remarca. I-a pasat genial lui Belfodil pentru deschiderea rapidă a scorului, iar asta l-a ridicat mult în ochii tuturor. Partida lui Standard la Eupen a fost însă grea, gazdele întorcând scorul şi doar a doua reuşită a algerianului Belfodil, din final, salvând un punct. În acest 2-2, Marin s-a făcut văzut şi printr-un fault destul de dur, sancţionat cu galben, în minutul 81. A fost însă tot semn de dăruire, iar antrenorul sârb, Aleksandar Jankovic, l-a păstrat pe teren până la fluierul de final. Din păcate, Standard rămâne pe locul 9 în Jupiler League, dar nu foarte departe de play-off. Sunt patru puncte până la Gent, cu care va juca în meci direct peste trei etape, iar Marin şi compania mai au şapte meciuri să le recupereze. Până atunci avem însă derby românesc, mâine, la Bruxelles, între Anderlechtul lui Stanciu şi Chipciu şi Standardul lui Răzvan Marin.