Lucescu, ţinut în viaţă de arbitri

Zenit a câştigat  un meci cu scandalFoto: Getty Images
Zenit a câştigat un meci cu scandalFoto: Getty Images

După ceea ce s-a întâmplat la partida Zenit – Ural, scor 2-0, din campionatul Rusiei, Mircea Lucescu nu mai are voie să se plângă de arbitraj, cel puţin până la finalul actualului sezon.

„Nu-mi place să câştig aşa”, a spus experimentatul antrenor român la finalul unei întâlniri pe care presa din Rusia a numit-o „scandaloasă”. Astfel, la debutul pe noua arenă construită la Sankt Petersburg în vederea Mondialului de anul viitor, Zenit a avut nevoie de trei jucători în plus pentru a se impune în faţa modestei formaţii Ural Ekaterinburg. Inclusiv internaţionalul român Eric Bicfalvi a fost eliminat de la oaspeţi în repriza secundă, Zenit reuşind să puncteze decisiv abia pe final de meci, în minutele 86 şi 90+3.

Mircea Lucescu  a avut un sezon  tumultuos în Rusia
Mircea Lucescu a avut un sezon tumultuos în Rusia

Pe bună dreptate, oaspeţii au contestat vehement arbitrajul defavorabil, unul care îl ţine astfel în viaţă pe Mircea Lucescu la cârma grupării din Sankt Petersburg. Cu şase etape rămase până la finalul stagiunii, Zenit mai are şanse minime la titlu, dar poate spera în continuare la ocuparea locului secund, echivalent cu calificarea în preliminariile Ligii Campionilor.