Liga Campionilor, record istoric: 14 goluri în două meciuri!

Jucătorii de la Manchester City au marcat de 5 ori în poarta lui AS Monaco

Optimile de finală ale Ligii Campionilor au continuat marţi seară cu meciurile tur dintre Manchester City şi AS Monaco, respectiv Bayer Leverkusen şi Atletico Madrid.

Cele două partide au oferit un spectacol de gală, pe stadioanele din Manchester şi Leverkusen marcându-se în total nu mai puţin de 14 goluri.

Astfel, "cetăţenii" antrenaţi de Pep Guardiola au fost puşi la grea încercare de echipa franceză AS Monaco, care a condus pe "Ettihad Stadium" cu 2-1 şi 3-2, în special datorită clumbianului Falcao, autor al unei duble. Cu un Aguero fenomenal, gruparea din Manchester a întors rezultatul (5-3) în repriza secundă, cu trei goluri înscrise în decurs de numai 15 minute. Meciul City - Monaco (5-3) a consemnat un record de goluri marcate în fazele eliminatorii ale Ligii Campionilor.

La fel de pasionantă a fost şi disputa de la Leverkusen, acolo unde Atletico Madrid şi-a respectat statutul de mare favorită. Echipa lui Dego Simeone s-a impus cu 4-2, asigurându-şi în mare parte calificarea în sferturi. Dacă partida de la Manchester a avut răsturnări de scor, spaniolii de la Atletico s-au aflat mereu la conducerea ostilităţilor. Golurile madrilenilor au fost semnate de Saul, Griezmann, Gameiro şi Torres.