L-a lăsat pe grec în chiloţi

Edin Dzeko a fost eliminat pentru că i-a dat şortul jos lui Sokratis Papastathopoulos

Grecia – Bosnia (1-1) a fost cel mai încins meci al serii de duminică în preliminariile pentru Mondialul din 2018. Din exces de zel, starul oaspeţilor a cedat nervos şi cu 11 minute înainte de final a aruncat în aer partida de la Atena.

Gestul jucătorului bosniac a făcut înconjurul lumii

Cele două echipe erau disperate să câştige pentru a rămâne aproape de liderul grupei, Belgia. Până la urmă a ieşit cum era mai rău, adică egal, şi acela cu multe incidente şi pierderi pentru meciurile viitoare. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 32, când mingea şutată de Pjanic din lovitură liberă de la mare distanţă s-a întors din bară în spatele portarului grec, Karnezis, şi a intrat apoi în poartă. A urmat mai bine de o oră de luptă crâncenă, dar fără modificări de tabelă, iar apoi, bătrânul „Karaiskaki”, din Pireu, a sărit în aer la propriu. Edin Dzeko şi Sokratis Papastathopoulos s-au angajat într-un duel fizic pentru balon, încheiat cu atacantul Bosniei pe jos, între picioarele fundaşului grec. Atunci, Dzeko, starul Romei, a avut un moment neinspirat şi i-a tras jucătorului Borussiei Dortmund şortul jos, lăsându-l doar în chiloţi în faţa a 30.000 de spectatori. În acel moment lucrurile au degenerat, jucătorii celor două echipe fiind la un pas să se ia la bătaie, iar arbitrului suedez, Jonas Eriksson, fiindu-i necesare aproape cinci minute să calmeze spiritele. După ce a reuşit a arătat cartonaşul roşu pentru doi jucători: Dzeko, pentru faza cu chiloţii, şi lui Papadopoulos, care şi-a lovit un adversar. Grecilor le-a fost mai bine 10 la 10, reuşind să egaleze în prelungiri, prin Tzavellas.