Keşeru a marcat în Liga Europa. Ce-au făcut ceilalţi români

Claudiu Keşeru şi Ludogoreţ au fost eliminaţi de Hapoel Beer Sheva din drumul spre grupele Ligii Campionilor, dar îl mai au încă deschis pe cel spre Liga EuropaFoto Click!

În afară de jucătorii de la Astra, care au remizat cu Genk (2-2), în 16-imile de finală ale Lgii Europa au fost implicaţi joi seară mai mulţi jucători români.

Singurul stranier care a marcat a fost Claudiu Keşeru, în meciul Ludogoreţ - Copenhaga (1-2). Atacantul român n-a fost titular, dar a intrat pe teren în minutul 62 şi înscris pe final golul cu care campioana Bulgariei se agaţă în continuare de calificare. La Ludogoreţ a jucat din primul minut şi Cosmin Moţi.

Dacă Moţi şi Keşeru au şanse minime de calificare, foştii stelişti Rusescu, Prepeliţă, Stanciu, Chipciu şi Tătăruşanu au obţinut rezultate încurajatoare în vederea meciurilor retur de săptămâna viitoare. Astfel, Rusescu a jucat ultimele 10 minute în meciul Olympiacos - Osmanlispor (0-0), la fel ca Prepeliţă în partida FC Rostov - Sparta Praga (4-0). În schimb, Stanciu şi Chipciu au condus-o pe Anderlecht spre o victorie uriaşă, 2-0, cu Zenit, echipa antrenată de Mircea Lucescu. Un pas consistent spre calificarea în optimi l-a făcut şi Ciprian Tătăruşanu, care a închis poarta Fiorentinei în deplasarea de la Monchengladbach (1-0).

Un alt român care s-a aflat pe teren joi seară a fost Ovidiu Hoban, folosit timp de 67 de minute în meciul Hapoel Beer Sheva - Beşiktaş (1-3).