Istoria Craiovei, rasă cu buldozerul

Cu o zi înainte ca stadionul să intre în demolare, fostele glorii ale Craiovei au fost invitate să-şi ia rămas bun. Legendele au plecat acasă cu câte o plachetă şi cu bucăţi din gazonFotografii: Mediafax

O dată cu primele buldozere care şi-au început treaba pe arena “Ion Oblemenco”, au fost şterse de pe faţa pământului şi marile meciuri ale Craiovei Maxima din urmă cu peste 30 de ani.

“Centralul” din Bănie este în aceste zile o grămadă de moloz. Amânată în mai multe rânduri, dărâmarea propriu-zisă a bătrânului stadion este în plină desfăşurare, în locul acestuia urmând să apară o arenă ultra-modernă. Sunt clipe în care nostalgicii susţinători ai Universităţii Craiova şi-au adus aminte de momentele de aur trăite pe “Ion Oblemenco”. Mai exact, este vorba de perioada “Craiovei Maxima” care şi-a atins apogeul în sezonul 1982-1983. Atunci, cu zeci de mii de fani în tribune, oltenii au ajuns la un singur pas de finala Cupei UEFA. “Click!” vă prezintă cele trei meciuri magnifice jucate de Universitatea acasă în acea campanie europeană de neuitat.

• 15 septembrie 1982: Craiova – Fiorentina 3-1

Povestea a început în toamna anului 1982, cu o victorie uriaşă împotriva reprezentantei campioanei mondiale din acel an, Italia. Sub presiunea vulcanului “Ion Oblemenco”, Fiorentina a fost răpusă cu 3-1, golurile Ştiinţei fiind marcate de Ungureanu, Cârţu şi Balaci. În retur, italienii au câştigat cu 1-0, dar mai departe a mers Craiova.

• 8 decembrie 1982: Craiova – Bordeaux 2-0

În preajma Sărbătorilor de Iarnă din 1982, Craiova a trăit o nouă minune. Meciul retur cu Bordeaux din optimi a pornit de la 0-1, scor înregistrat în Franţa. Pe un “Ion Oblemenco” la fel de încins, golul lui Ţicleanu a trimis “dubla” în prelungiri, pentru ca Geolgău, în minutul 101, să arunce în aer întreaga Oltenie.

• 16 martie 1983: Craiova – Kaiserslautern 1-0

Primăvara anului 1983 a consemnat al treilea moment de graţie al Craiovei pe “Ion Oblemenco”. Ajunsă în sferturile Cupei UEFA, echipa noastră a pierdut cu 3-2 la Kaiserslautern şi avea nevoie de o victorie scurtă în retur pentru a vedea semifinala. Partida din Bănie a fost de un dramatism teribil, Negrilă marcând golul eliberator cu opt minute înainte de final. Craiova mergea în semifinale, unde avea să fie eliminată de Benfica după două egaluri (0-0 şi 1-1).