Ibrahimovic a intrat în Top 10 al marcatorilor din Liga Campionilor

Zlatan Ibrahimovic a dus-o pe PSG mai departe în liga Campionilor

Paris Saint-Germain (PSG) a câştigat, marţi, cu scorul 2-1, partida de pe teren propriu, cu Chelsea Londra, din turul optimilor de finală în Liga Campionilor.

Zlatan Ibrahimovici a deschis scorul, în minutul 39. Obi Mikel a faultat la 20 de metri de poarta lui Thibaut Courtois, apoi a deviat şutul din lovitură liberă al atacantului suedez. "Ibra" şi-a trecut astfel în cont al 46-lea său gol în cea mai importantă competiţie continentală, urcând în clasamentul golgheterilor all-time de pe locul 11 până pe 9, la egalitate cu Karim Benzema şi Filippo Inzaghi. De asemenea, acesta a fost primul gol marcat de Ibrahimovic din lovitură liberă în Liga Campionilor.

Obi Mikel s-a revanşat în minutul 45+1, când a marcat pentru 1-1. Edinson Cavani, introdus pe teren în minutul 74, a stabilit scorul final, 2-1 pentru PSG, patru minute mai târziu, din pasa lui Angel di Maria. Returul va avea loc pe 9 martie.

Tot marţi, s-a mai disputat partida Benfica Lisabona - Zenit St. Petersburg, scor 1-0.

Miercuri, vor avea loc meciurile Gent - Wolfsburg şi AS Roma - Real Madrid. Săptămâna viitoare, vor juca Arsenal - Barcelona, Juventus - Bayern Munchen, PSV Eindhoven - Atletico Madrid, Dinamo Kiev - Manchester City. Partidele din retur au loc pe 8, 9, 15, 16 martie.