Ianis Hagi, minunea Ligii 1. A bătut un penalty cu stângul şi unul cu dreptul

Ianis Hagi, Fiul “Regelui”, a oferit în meciul de Cupă de la Iaşi o fază care se vede rar spre deloc pe stadioanele lumiiFoto: Sport Pictures

Multă lume a lăudat talentul lui Ianis Hagi, dar argumentele au fost de multe ori conjuncturale sau emoţionale. Cea mai deplasată este tot timpul comparaţia cu tatăl său, peste care e văzut de unii. De marţi seara Ianis chiar e cu ceva mai tare decât Gică.

CSMS Iaşi – Viitorul a fost cel mai tare meci jucat până acum în optimile Cupei României. Partida a avut de toate, patru goluri, eliminări şi un deznodământ dramatic la loviturile de departajare după ce constănţenii au condus cu 2-0, dar s-au văzut egalaţi cu om în plus pe teren. Dintre toate aceste aspect unul a uluit lumea fotbalului. În minutul 15 Viitorul a primit o lovitură de la 11 metri şi Ianis şi-a asumat responsabilitatea execuţiei. A transformat precis printr-un şut cu piciorul drept la colţul din dreapta portarului. Măţan a făcut 2-0 până la pauză, dar după ce Sanoh şi Frăsinescu au egalat pe final s-a trecut la prelungiri. Cum nu s-a marcat în această perioadă s-a ajuns la “moartea subită”: loviturile de departajare, unde tot Ianis Hagi şi-a luat rolul de căpitan în serios şi a bătut primul. De această dată a făcut ceva ce nici tatăl său nu şi-a permis la meciurile oficiale, a schimbat piciorul de execuţie şi a tras cu stângul. Perfect, imparabil pentru portar şi ca o confirmare a eternului clişeu conform căruia Ianis Hagi dă la fel de bine cu ambele picioare. “Profit că pot lovi cu ambele picioare mingea. Aşa am simţit şi am tras un penalty cu dreptul, unul cu stângul. Au fost emoţii, dar important e cum le gestionezi”, a declarat mijlocaşul în vârstă de 20 de ani care nu mai pare să stea prea mult în fotbalul românesc.