Hattrick de 50 de milioane de euro

Torinezul Belotti a marcat cu Palermo  3 goluri în 7 minute şi  cota lui a explodat
Torinezul Belotti a marcat cu Palermo 3 goluri în 7 minute şi cota lui a explodat

Serie A nu mai are imaginea de altădată, dar italienii scot jucători de geniu pe bandă rulantă. Ultima propunere este Andrea Belotti, atacantul în vârstă de 23 de ani al celor de la FC Torino, care a scris istorie duminică seara, în partida cu Palermo.

Între minutele 73 şi 81, în 7 minute şi 15 secunde, acesta a întors scorul şi a adus Victoria cu 3-1 a echipei sale. A fost cel mai rapid hattrick din ultimii 17 ani ai Serie A şi al doilea din istorie după cel al lui Shvechenko, din 2000.

Aceste reuşite l-au determinat pe preşedintele torinezilor să ceară pe golgheterul Italiei, 22 de reuşite, o sumă fabuloasă, peste ce a plătit Real Madrid pe Bale sau Manchester United pe Pogba.

“Am dat pe Belotti 8 milioane de euro şi i-am fixat o clauză de reziliere de 100 de milioane de euro. După acest hattrick aş modifica-o şi aş cere 150 de milioane de euro”, a spus Urbano Cairo, şeful piemontezilor.