«Granzii», ţinuţi în şah

Neymar n-a putut  învinge de unul  singur naţionala  Africii de Sud
Neymar n-a putut învinge de unul singur naţionala Africii de Sud

Turneul olimpic de fotbal a început cu surprize mari. Considerate favorite certe la medalii, Brazilia, ţara-gazdă, şi Argentina, nu au reuşit deloc să se ridice la nivelul aşteptărilor. Neymar şi-a condus echipa spre un egal, 0-0, cu modesta formaţie a Africii de Sud, în timp ce ”pumele” au fost învinse de Portugalia, 2-0.

Fotbalul a ”furat” startul la Jocurile Olimpice. Turneul a început în urmă cu două zile, cu toate că festivitatea de deschidere a competiţiei a avut loc abia azi-noapte. Pentru suporterii ţării-gazdă, primul meci n-a fost şi unul reuşit. Cu supervedeta Brcelonei, Neymar, în teren tot meciul, brazilienii nu au reuşit decât un egal, 0-0, cu naţionala Africii de Sud. În ciuda faptului că aproape jumătate de oră au jucat cu un om în plus, după ce Mvala a fost eliminat. Mult mai slabi au fost vecinii argentinieni. ”Pumele” au avut o evoluţie extrem de modestă în faţa Portugaliei, care nu-l are în lot pe Cristiano Ronaldo. Proaspăta campioană europeană s-a impus cu 2-0, prin golurile marcate de Gonçalo Paciencia, în vârstă de 22 de ani, în minutul 66, şi Pite, 21 de ani, în minutul 84. Scorul de până acum al primei faze a grupelor a fost realizat de Correa de Sud, care a spulberat naţionala statului Fiji, 8-0, după ce la pauză asiaticii conduceau doar cu 1-0.