Florin Andone, la un pas să răpună Realul

Florin Andone a fost apludat îndelung pentru evoluția din meciul cu Real Madrid

Românul Florin Andone nu a marcat în a cincea etapă consecutivă, dar a avut o evoluţie excelentă pe „Bernabeu”, fiind aplaudat îndelung în momentul schimbării din minutul 75. Totuşi, gazdele de la Real Madrid au câştigat în prelungiri şi au stabilit un record, având 35 de meciuri fără înfrângere.

Românul de 23 de ani e o maşină de goluri în Spania. A punctat de cinci ori în patru runde din campionat, cu Real Sociedad realizând o „dublă”. Acum, cu Real Madrid, suporterii lui Deportivo sperau ca el să-şi continue seria. Nu a făcut-o, dar el a stat la baza golurilor trupei sale. În minutul 63 i-a „furat” mingea unui adversar, iar Joselu a înscris, pentru ca peste două minute, Andone să ofere assistul pentru acelaşi Joselu. Dar, „galacticii” nu s-au lăsat impresionaţi, au învins cu 3-2, şi au semnat o performanţă notabilă: 35 de partide în care nu au cunoscut eşecul, bilanţul fiind de 26 de victorii şi nouă remize. În ciuda prestaţiei lui Andone, antrenorul Garitano a decis să-l schimbe cu un sfert de oră înaintea fluierului de final, iar la conferinţa de presă nu a putut oferi o explicaţie: „Nu ştiu! Altă întrebare?”. Autorul golurilor lui Deportivo l-a lăudat însă pe Florin, curtat intens de echipe puternice din Europa, şi a explicat: „Am ratat un punct printre degete. Era grozav pentru noi, însă am întâlnit pe Real şi pe Sergio Ramos, care şi-a arătat din nou clasa pe final de joc”, a spus neamţul. Echipa românului are un singur succes în ultimele opt etape şi-n acest ritm va ajunge pe locurile retrogradabile, acum având doar un punct avans.