FC Botoşani, debut cu stângul în Liga Europa: doar egal cu georgienii

Echipa FC Botoşani a debutat joi în Liga EuropaFoto: onlinesport.ro

Echipa FC Botoşani a terminat la egalitate, joi, pe teren propriu, scor 1-1 (1-0), cu formaţia georgiană Ţhinvali, în prima manşă a turului întâi preliminar al Ligii Europa,

Botoşani nu a avut un debut prea fericit în Liga Europa. În meciul disputat pe teren propriu au scos doar un egal în compania unei echipe modeste din Georgia, Ţhinvali.

Gazdele au deschis scorul prin Ivanovici, în minutul 21, iar oaspeţii au egalat prin Katşarava, în minutul 46.

Cum s-au înscris golurile:

• 1-0: Vaşvari a centrat din partea dreaptă, defensiva georgiană nu a reuşit să respingă balonul şi Ivanovici a înscris cu un şut de la 13 metri.
  • 1-1: Gigauri a centrat din partea dreaptă şi Katşarava a înscris la colţul scurt.

FC Botoşani: Iliev - Dimitrov, Cordoş, Plămadă, Brown - Croitoru (Brata '74), Vaşvari - Ivanovici (Batin '86), R. Costin, Martinus - Hadnagy (D. Roman '46). Antrenor: Leo Grozavu.

Ţhinvali: Nadiradze - Ţerţadze, Kakubava, Kilasonia, Bahiaşvili - Kardava, Gigauri (Burdzenadze '78), Lekvtadze (Şulaia '63) - Ivanişvili (Kaşkaşişvili '89), Katşarava, Ţaţkrialaşvili. Antrenor: Kaha Kaşarava. Partida retur se va disputa la 9 iulie.