Fanii protestează împotriva preţurilor biletelor cu mingi de tenis

Suporterii lui Dortmund au aruncat cu mingi de tenis în teren, insinuând că preţul biletelor la meciul cu Stuttgart se compară cu cel la o finală de mare şlemFoto Click!

Fotbalul a fost tot timpul sportul "Rege" pentru că a rămas deschis şi accesibil maselor, şi cei mai săraci dintre oameni putând să-l vadă şi să-l practice.

Marketarea lui excesivă din ultima perioadă l-a transformat însă în ceva aproape la fel de exclusivist ca golful sau tenisul, iar fanii nu mai suportă. Preţul biletelor a ajuns la cote astronomice în Anglia, Germania şi Spania, suporterul de rând putând din ce în ce mai greu să-şi vadă pe viu favoriţii. Astfel, tot mai mulţi au început să protesteze împotriva creşterii constante a costurilor tichetelor de meci, iar modurile alese sunt dintre cele mai ciudate. Aseară, la VFB Stuttgart - Borussia Dortmund, în sferturile Cupei Germaniei, fanii oaspeţilor au boicotat startul partidei. "Zidul galben" a intrat pe stadion abia în minutul 20, şi imediat a acţionat, aruncând pe teren sute de mingi de tenis. Aceştia au vrut să insinueze că preţul de aproape 90 de euro pentru un blet la un astfel de meci este exorbitant şi duce mai degrabă către preţul unui bilet la finala Wimbledonului.

Meciul a fost oprit în minutul 25 pentru a se curăţa terenul de mingile de tenis

Dortmund a câştigat meciul cu 3-1, iar fanii "albinelor" au ameninţat că vor continua protestele până când fotbalul va ajunge din nou accesibil, aşa cum se cerea şi într-un banner afişat de ei în peluză.

Nu e însă primul gest de revoltă împotriva lăcomiei conducerii cluburilor din Vest. Fanii lui Liverpool au părăsit stadionul cu 20 de minute înainte de finalul meciului cu Sunderland, din weekendu-ul trecut, tot în semn de protest faţă de anunţul şefilor cormoranilor de a mări din nou preţul biletelor la jocurile de pe Anfield Road. Tot în Anglia, dar la Londra, fanii lui Arsenal au luat şi ei atitudine. Cumpărători ai celor mai scumpe bilete din Europa, tunarii au cerut conducerii clubului ca măcar din aceşti bani să le sponsorizeze şi lor deplasările din Premier League.