Debrecen şi PAOK-ul lui Răzvan Raţ au făcut scorurile serii în Liga Europa. Ungurii au câştigat cu 9-2, iar grecii cu 6-0!

Turcii trebuie să-i elimine pe suedezi, altfel urmând să-şi piardă antrenorulFoto Click!

Liga Europa şi-a încheiat joi seara turul doi preliminar, în cele 32 de meciuri înscriindu-se o sumedenie de goluri. De departe scorurile serii s-au înregistrat la Debrecen şi la Salonic, unde gazdele au înscris un total de 15 goluri.

Mai întâi, ungurii i-au dezmembrat cu un scor de 9-2 pe letonii de la Skonto Riga, cu care în tur terminaseră la egalitate, 2-2. A fost 11-4 la general pentru unguri, care s-au calificat fără probleme mai departe. Apoi, la Salonik, echipa lui Răzvan Raţ, PAOK, a întors lejer înfrângerea din turul de la Zagreb şi i-a administrat lui Lokomotiv un scor de 6-0, ca la tenis. La pauză era deja 4-0 pentru greci, care sunt în criză, dar nu şi la fotbal. Românul nostru a intrat la PAOK abia în minutul 60. O adevărată bombă a serii a fost însă foarte aproape de detonat în Malta, unde West Ham United a fost la un pas de eliminare în faţa celor de la Birkirkara. Englezii câştigaseră în tur doar cu 1-0, iar micuţa echipa malteză a făcut acelaşi lucru în retur. După ce nici în prelungiri nu s-a înscris, s-a trecut la penalty-uri, unde diferenţa a făcut-o o singură ratare a gazdelor. Britanicii scapă astfel ca prin urechile acului de o eliminare ruşinoasă şi îi vor întâlni în turul III pe giurgiuvenii lui Şumudică.

Iată toate rezultatele înregistrate joi seara în retururile Ligii Europa. Cu + sunt trecute echipele calificate!

FK Spartaks Jurmala (Letonia) - (+) Vojvodina Novi Sad (Serbia) 1-1, în tur 0-3

(+) Inter Baku (Azerbaidjan) - FH Hafnarfjordur (Islanda) 2-2 după prelungiri, în tur 2-1

Nomme JK Kalju (Estonia) - (+) FC Vaduz (Liechtenstein) 0-2, în tur 1-3

(+) Omonia Nicosia (Cipru) - Jagiellonia Bialystok (Polonia) 1-0, în tur 0-0

(+) Zeljeznicar Sarajevo (Bosnia-Herţegovina) - Ferencvaros Budapesta (Ungaria) 2-0, în tur 1-0

FK Trakai (Lituania) - (+) Apollon Limassol (Cipru) 0-0, în tur 0-4

University College Dublin AFC (Irlanda) - (+) Slovan Bratislava (Slovacia) 1-5, în tur 0-1

(+) Aberdeen FC (Scoţia) - NK Rijeka (Croaţia) 2-2, în tur 3-0

Birkirkara FC (Malta) - (+) West Ham United (Anglia) 1-0, 3-5 la loviturile de departajare, în tur 0-1

Linfield FC (Irlanda de Nord) - (+) Spartak Trnava (Slovacia) 1-3, în tur 1-2.