De pus în ramă! Un român a debutat la AS Roma alături de Totti şi Ashley Cole

Mihai Bălaşa (al treilea din dreapta, rândul de sus), printre titularii lui AS Roma

Împrumutat de Academia Hagi la AS Roma în urmă cu un an, Mihai Bălaşa şi-a făcut debutul pentru formaţia romană.

În vârstă de 19 ani, Mihai Bălaşa a fost folosit de antrenorul Rudi Garcia pe postul de fundaş dreapta în amicalul susţinut de AS Roma în compania formaţiei Indonezia U23.

Disputată la Roma, pe stadionul Centro d'Italia-Manlio Scopigno, partida s-a încheiat cu victoria echipei gazdă, scor 3-1 (3-0).

Bălaşa a fost titular şi a oferit pasa la cel de-al doilea gol al meciului marcat de turcul Uçan, în min.12. Celelalte goluri ale romanilor au fost înscrise de Florenzi 8 şi Borriello 43, pentru asiatici punctând Bakri 56.

Antrenorul Rudi Garcia a folosit trei garnituri de echipă, fiecăreia acordându-i câte 30 de minute de joc. Bălaşa a fost aruncat în joc din primul minut şi a fost coechipier în acelaşi timp cu Ashley Cole, Destro, Totti sau Ljajic. Bogdan Lobonţ a evoluat şi el pentru 30 de minute în cea de-a doua garnitură a romanilor.

Luni, Mihai Bălaşa va pleca alături de lotul formației AS Roma într-un turneu de jocuri de pregătite în Statele Unite ale Americii.

(deschidere) Joe Biden & Mohammed Bin Salman (foto Getty Images)