Cristian Ronaldo, la «trântă» cu recordurile

Cristiano Ronaldo

Real Madrid a făcut spectacol pe teren propriu cu modesta Granada, câştigând cu 9-1. Cel mai bun jucător al meciului a fost Ronaldo, portughezul marcând de cinci ori şi bifând cea mai rapidă triplă din carieră.

Real Madrid a reuşit ce nu mai izbutise nimeni de 36 de ani în campionatul Spaniei: să marcheze 9 goluri într-un  joc. ”Sacul de box” s-a numit Granada, iar cel mai puternic ”boxer” a fost Cristiano Ronaldo.

Portughezul a revenit pe prima poziţie a golgheterilor, după cele cinci goluri marcate duminică, performanţă reuşită în premieră în carieră. Un alt record personal al şeptarului lusitan îl constitue hat-trickul semnat în prima repriză, cel mai rapid al său, fiind reuşit în doar opt minute.

Tripla a fost cea cu numărul 31 pentru Cristiano Ronaldo şi cel mai rapid hat-trick al unui jucător al lui Real din 1992 încoace.