Craiova, Hermannstadt şi Viitorul s-au calificat în sferturile Cupei României

Cele două finaliste din sezonul trecut n-au avut probleme în accederea din nou în sferturiFoto: Click!

În mijlocul acestei săptămâni 16 echipe au fost "deranjate" de faza optimilor Cupei Românii. Cele trei partide de marţi au dat rezultate previzibile, iar în Copou a fost spectacol.

Ziua a început cu FC Hermannstadt - FC Voluntari, iar sibienii au câştigat în exilul de la Târgu Mureş cu scorul de 3-0. Apoi, Turnu Măgurele a părut că mai poate detona o bombă după eliminarea Rapidului şi s-a luat la trântă cu CS U Craiova, deţinătoarea trofeului, pe care a condus-o cu 1-0 la pauză. În a doua repriză oltenii lui Devis Mangia au apăsat acceleraţia şi au marcat de patru ori pentru o calificare aşteptată de toată lumea. Mai dramatică a fost partida care a încheiat ziua, la Iaşi, CSMS şi Viitorul ajungând la penalty-uri după 2-2 în timp regulamentar. Trupa lui Hagi a fost mai sigură pe nervii ei şi a marcat toate cele cinci lovituri de departajare, spre deosebire de moldoveni care au ratat una.

CFR Cluj joacă azi la Mediaş, Astra la "U", iar mâine vedem dacă Dinamo şi FCSB merg mai departe în sferturi.