Chiricheş şi-a pus în cap fanii lui Tottenham

Din această fază  a marcat Chiricheş  pentru Tottenham  în Cupa Angliei
Din această fază a marcat Chiricheş pentru Tottenham în Cupa Angliei

Vlad Chiricheş a fost titularizat de Mauricio Pochettino în rejucarea meciului de Cupa Angliei, Tottenham – Burnley, scor 4-2 şi, chiar dacă a marcat, până la urmă a ieşit prost pentru el.

Londonezii s-au văzut conduşi cu 2-0 pe White Hart Lane şi pentru calificarea în faza următoare aveau nevoie să întoarcă eroic meciul. Au reuşit să intre la cabine la egalitate, scor 2-2, iar imediat după pauză, Chiricheş a făcut 3-2 din careul mic, profitând de o greşeală a apărătorilor adverşi şi şi-a pierdut minţile. A sprintat spre fanii lui Tottenham, care îl acuzaseră în ultima perioadă pentru jocul slab, şi s-a bucurat ostentativ înspre ei, arâtându-le urechile. Insinuarea a fost la modul că ce mai pot spune ei acum, când le-a salvat meciul, dar în loc să-i pună cu botul pe labe, mai rău i-a enervat pe celebrii “hooligans”. “Cine e el să facă asta? De parcă să bagi mingea în poartă aproape de linia ei este o scuză pentru toate evoluţiile lui de până acum”, a fost reacţia unanimă a suporterilor lui “Spurs”. În aceste condiţii, Chiricheş, schimbat în minutul 70 după ce a primit şi cartonaş galben, şi-a îngreunat şi mai mult viaţa la Londra, de unde toată lumea se aşteaptă să plece în viitorul apropiat. Mai bine i-a mers lui Florin Gardoş, şi el titular la Southampton în jocul de la Ipswich, care a fost integralist şi şi-a condus echipa către victoria cu 1-0.