CFR, o rușine națională. Campioana, eliminată din Europa de luxemburghezi

Clauzele pentru cei doi antrenori demişi şi salariul lui Baptista înseamnă risipirea unei treimi din banii luaţi pentru câştigarea campionatuluiFoto: sportpictures.eu

Ardelenii au pus pe seama unui accident partida tur, din Luxemburg, dar au jurat că pe teren propriu lucrurile vor sta altfel și își vor apropia calificarea. Au fost însă atât de aproape de ea cum e Soarele de Pământ. Îl vezi, ți se pare că-l poți atinge, dar până la urmă n-ai nicio șansă.

Și asta exclusiv din cauza lor. În prima repriză, Țucudean și compania au avut trei-patru ocazii rarisime, dar atacantul a ratat din toate pozițiile și la pauză s-a intrat cu scorul 0-0. Dacă CFR ar fi condus după primele 45 de minute, așa cum merita, probabil că lucrurile ar fi stat altfel. În condițiile date, orice gol al lui Dudelange putea destabiliza grav situația și el a venit la șase minute după reluare. Daniel Sinani, un puști luxemburghez în vârstă de 21 de ani care marcase și în tur, a băgat prima dată cuțitul și tot el a făcut 0-2 în minutul 54. Aici s-a cam terminat calificarea, nici cei mai optimiști dintre suporterii vișiniilor nemaicrezând că se poate întoarce dubla. Mai mult decât atât, pentru ca umilința să fie completă, Turpel a făcut 0-3 în minutul 78 și deja semăna a măcel, nu a meci de fotbal. Tambe, în minutul 85, și Omrani, în minutul 87, au înscris de două ori doar pentru spectacol. Dudelange a trecut de CFR cu 5-2 la general și românii trebuie să-și vadă de treaba lor de acum încolo.