CFR Cluj s-a calificat în grupele Ligii Europa pentru al doilea an la rând

Mario Rondon a marcat două goluri pentru CFR în disputa cu KuPSFoto: sportpictures.eu

Într-un meci care a contat pentru Play-Off-ul preliminariilor ediției 2020/2021 a Ligii Europa, disputat astăzi (joi, 1 octombrie), pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu" din Cluj, CFR s-a impus cu 3-1 în fața campioanei Finlandei, KuPS Kuopio. Tragerea la sorți a grupelor se va desfășura mâine (vineri, 2 octombrie), la ora 14.00.

Oamenii lui Dan Petrescu au deschis rapid scorul, în minutul 5, când Rondon a trimis în poartă, cu capul, la un corner executat de Deac. Mai apoi, finlandezii s-au dovedit extrem de periculoși. Ei au fost foarte aproape să egaleze prin Pennaen (min. 19), Sale (min. 20și 35) și Adjei-Boateng (min.  29), însă șuturile acestora au ocolit poarta lui Bălgrădean. Contrar cursului jocului, CFR și-a majorat diferența. Adrian Păun a pătruns vijelios în careu, a centrat, iar Debeljuh a apărut la întâlnirea cu mingea și a înscris ca la antrenament (min. 42). Emoțiile clujenilor s-au risipit după pauză, când Rondon a marcat tot la o centrare a lui Deac, care a executat impecabil de data aceasta o lovitură liberă (min. 56). Mai apoi, gazdele s-au jucat puțin cu ocaziile, iar pe final KuPS și-a salvat onoarea prin Udo, al cărui șut tare s-a dovedit imparabil. Au evoluat următoarele formații:CFR Cluj: Bălgrădean – Susic, Vinicius, Burcă, Camora – Deac (Pereira, 78), Bordeianu, Djokovic, Păun (Hoban, 86) – Rondon, Debeljuh (Omrani, 83). Antrenor: Dan PetrescuKuPS:  Virtanen – Savolainen, Tarasovs, Nuno Tomas, Pikk – Saxman (Heinonen, 76), Adjei-Boateng, Nissila (Purje) – Sale, Rangel (Udoh, 82), Pennaen. Antrenor: Arne ErlandsenArbitru de centru: Ivan Bebek (Croația)Arbitri asistenți: Goran Pataki şi Bojan Zobenica (Croația)Arbitru de rezervă: Mario Zebec (Croația)