Cele mai spectaculoase reveniri din istoria fotbalului

Liverpool a reuşit una dintre cele mai spectaculoase reveniri din istoria fotbalului

Meciul Real Madrid – Schalke (3-4) disputat marţi în optimile Ligii Campionilor a fost la un pas să producă una dintre cele mai spectaculoase reveniri din istoria fotbalului. Cu un singur gol în plus, echipa germană ar fi anulat eşecul din tur (0-2) de la Gelsenkirchen şi s-ar fi calificat în sferturi în dauna „galacticilor” lui Cristiano Ronaldo.

De-a lungul timpului, meciurile din cupele europene au consemnat câteva dintre cele mai spectaculoase reveniri din istoria fotbalului. Ţinând cont şi de miza meciului, pe primul loc în acest top e plasată finala Ligii Campionilor din 2005 dintre Liverpool şi AC Milan. Deşi au fost conduşi cu 3-0, „cormoranii” coordonaţi în teren de Steven Gerrard au egalat, au trimis partida în prelungiri şi au izbutit în cele din urmă să se impună la penalty-uri.

Englezii s-au abonat la cele mai spectaculoase reveniri din istoria fotbalului

Golul lui Solskjaer din 1999 a marcat una dintre cele mai spectaculoase reveniri din istoria fotbalului

O altă finală a Ligii Campionilor, cea din sezonul 1998-1999, n-are cum să lipsească din această enumerare. Protagonistă a fost şi de această dată o echipă engleză, Manchester United. Adversara „diavolilor”, Bayern Munchen, a condus cu 1-0 până în minutul 90, nemţii pregătindu-se deja să celebreze cucerirea trofeului. Numai că, în minutele de prelungire (91 şi 93), United a întors soarta meciului, producând una dintre cele mai spectaculoase reveniri din istoria fotbalului.

Steliştii nu vor să audă de cele mai spectaculoase reveniri din istoria fotbalului

Stelistul Dică are coşmaruri cu cele mai spectaculoase reveniri din istoria fotbalului

Şi dacă tot vorbim de englezi, să ne amintim şi de „dubla” de coşmar pe care a avut-o Steaua în semifinalele Cupei UEFA din 2006 contra celor de la Middlesborough. Roş-albaştrii s-au impus la Bucureşti cu 1-0, după care a urmat dezastrul din Anglia. La Middlesborough, Steaua a condus la un moment dat cu 2-0 şi totul părea terminat. Ce a urmat a fost de domeniul fantasticului, „Boro” înscriind de patru ori la rând fără ca steliştii să riposteze. Categoric, aceasta a fost una dintre cele mai spectaculose reveniri din istoria fotbalului.

Păţania Stelei de la Middlesborough a fost trăită pe propria piele şi de AC Milan. În 2004, în sferturile Ligii Campionilor, italienii n-au fost în stare să ţină de o victorie cu 4-1 obţinută în faţa lui Deportivo La Coruna. În manşa retur, spaniolii s-au dezlănţuit şi a spulberat-o pe AC Milan cu 4-0, îndeajuns pentru a se califica miraculos în semifinale.