Bestiile de la Bastia

Fanii corsicani i-au bătut pe jucătorii lui Lyon  chiar pe teren, la încălzireFoto: AFP
Fanii corsicani i-au bătut pe jucătorii lui Lyon chiar pe teren, la încălzireFoto: AFP

Partida dintre Bastia şi Olympique Lyon, programată chiar de Paşte, a arătat a scenă de război. Ultraşii gazdelor, dar şi agenţii de securitate, i-au lovit pe fotbaliştii rivali. Meciul din prima ligă fraceză a fost suspendat la pauză.

Corsicanii sunt ultimii în campionatul francez, dar ies în evidenţă prin actele de violenţă. Duminică, în ziua Învierii Domnului, au produs prăpăd. La încălzirea celor de la Lyon, suporterii Bastiei, pedepsiţi oricum cu trei etape de suspendare fiindcă i-au transmis scandări rasiste lui Balotelli (Nice), l-au înjurat pe Depay. Acesta a reacţionat, iar ultraşii, câteva zeci, au intrat în teren. L-au agresat atât pe el cât şi pe portarul de rezervă al lui Lyon, Gorgelin, dar şi pe Mateta.

Portarul de la Lyon  s-a luptat cu faniiFoto: AFP
Portarul de la Lyon s-a luptat cu faniiFoto: AFP

Zeci de suporteri  au intrat pe terenFoto: AFP
Zeci de suporteri au intrat pe terenFoto: AFP

Înfricoşaţi, aceştia au fugit la vestiare. Jocul a pornit cu o întârziere de 50 de minute, s-a jucat o repriză, încheiată cu scorul de 0-0, iar la pauză au existat iar momente tensionate. Ultraşii au pătruns iar pe gazon, l-au atacat pe portarul lui Lyon, Anthony Lopes, iar cei de la Olympique au fost victimele inclusiv ale agenţilor de pază. “Însuşi directorul pentru siguranţă de la Bastia l-a lovit pe Lopes, iar alţi doi stewarzi au făcut la fel cu alţi jucători. Am depus plângere”, a spus preşedintele oaspeţilor, Aulas.

Jucătorii de la Lyon  au scăpat doar cu fugaFoto: AFP
Jucătorii de la Lyon au scăpat doar cu fugaFoto: AFP

Cert e că meciul a fost întrerupt la pauză, deoarece lyonezii nu au mai vrut să iasă de la cabine deoarece se temeau pentru securitatea lor. La plecare autocarul oaspeţilor a fost asediat cu pietre şi doar gazele lacrimogene ale poliţiştilor i-au împrăştiat pe agresori. Incidentele vor fi anchetate joi de către Comisia de Disciplină şi Bastia ar putea pierde cu 3-0 la “masa verde” sau ar putea fi retrogradată, mai ales că e un club recidivist.