Bayern a înviat din morţi în Liga Campionilor

Juventus şi Bayern  au oferit cel mai  frumos meci al zilei  de miercuri
Juventus şi Bayern au oferit cel mai frumos meci al zilei de miercuri

Dubla dintre Bayern Munchen şi Juventus Torino, din optimile Ligii Campionilor, s-a dovedit a fi cea mai spectaculoasă dintre toate. După thriller-ul din tur, când nemţii au condus cu 2-0, dar italienii au egalat pe final, acelaşi scenariu s-a întâmplat şi în retur.

De data aceasta torinezii au condus cu 2-0 după o gafă a lui Neuer, taxată de Pogba, şi o fază senzaţională a lui Morata, finalizată de Cuadrado. Columbianul putea face chiar 3-0 până la pauză şi calificarea ar fi fost închisă, dar a ratat singur cu portarul şi i-a menţinut pe nemţi în meci.

Lewandowski şi Muller au înscris cu capul după faze identice, beneficiind de erorile de marcaj ale lui Barzagli. Polonezul a redus din diferenţă în minutul 73, iar neamţul a egalat în minutul 90+1, după o prostie în apărare comisă de francezul Evra.

În prelungiri, italienii au cedat psihic, iar Alcantara şi Coman au făcut 4-2, evitând penalty-urile.

Vineri, 18 martie, de la ora 13.00, la Nyon, Barcelona, Manchester City, Benfica, Atletico Madrid, Real Madrid, Wolfsburg, PSG şi Bayern vor afla cum le vor încrucişa sorţii în sferturi, tragerea neavând nici o restricţie.