Au reușit! San Marino, primul gol în deplasare după 14 ani

Fotbaliștii din San Marino au marcat un gol, dar au pierdut în Lituania

Echipa statului San Marino a reuşit să marcheze primul gol în deplasare după 14 ani, în meciul cu Lituania, din preliminariile Euro-2016, acesta fiind înscris în poarta apărată de dinamovistul Vytautas Cerniauskas.

În minutul 50 al meciului de la Vilnius, când conducea cu 1-0, Lituania a rămas în zece jucători după ce fostul portar al Stelei Giedrius Arlauskis a fost eliminat pentru un fault comis în afara careului, în postură de ultim apărător.

Arlauskis a fost înlocuit cu Cerniauskas, iar portarul echipei Dinamo a fost învins de Vitaioli (minutul 55) cu un şut puternic din lovitura liberă de la 18 de metri, acodată după faultul care i-a adus eliminarea lui Arlauskis.

Lituania s-a impus cu 2-1, după ce a marcat golul victoriei în prelungirile meciului.

Ultimul gol înscris în deplasare de San Marino a fost în 2001, într-un meci cu Letonia (scor 1-1), în preliminariile CM.

De atunci, echipa micului stat a jucat 34 de partide în deplasare fără să marcheze.