ASA reîntâlneşte duşmanul care «i-a furat» titlul

Trupa din Târgu-Mureş va evolua în faţa Astrei, echipă ce a învins-o într-un meci încheiat cu o bătaie generală

În urmă cu nici două luni, Astra şi ASA s-au duelat pe viaţă şi pe moarte!

S-au împărţit pumni, picioare, mai mulţi jucători au fost eliminaţi şi un antrenor a fost trimis în tribune. Giurgiuvenii au învins cu 3-1 şi prin jocul rezultatelor din ultima etapă, mureşenii au pierdut laurii de campioni.

„Nu aveam cum să mă dau la o parte. Sper să ia Târgu-Mureş titlul! Nu mă interesează Steaua, nu o înghit nici cu zece kilograme de lămâi”, a spus la finalul acelui meci Marius Şumudică, după ce înaintea confruntării existau zvonuri că giurgiuvenii nu-şi vor apăra corect şansele. Din contră, au luptat cu îndârjire. Totuşi, meciul s-a transformat dintr-unul de fotbal într-unul de K1. Cu patru minute înainte de final, „astralul” Budescu a fost bruscat în careul advers de Gonzales, după ce înainte şi portarul Stăncioiu a tras de căpitanul gazdelor. De aici, totul a degenerat, Junior Morais l-a îmbrâncit pe goalkeeperul mureşenilor, a pornit o bătaie generală şi arbitrul Sebastian Colţescu a încercat minute bune să aplaneze situaţia. Laban, Ben Youssef, Gonzales şi până şi portarul de rezervă al ardelenilor, Viciu, au fost eliminaţi, în timp ce Şumudică a fost trimis în tribune. Interesant e că Junior Morais a văzut şi el “roşu”, dar a rămas pe teren până la fluierul final. Mureşenii au sperat să câştige la comisii în acest caz, dar arbitrul nu a specificat nimic legat de Moraes în raport. Astfel, giurgiuveni au învins cu 3-1 şi au făcut ca Steaua să revină pe prima poziţie, în dauna ASA-ului. Apoi, în ultima etapă, prin jocul rezultatelor, bucureştenii au luat titlul. Acum, Stăncioiu şi colegii săi se vor întoarce pe terenul unde au pierdut şansa de a deveni campioni.